Naprogramuji vám skoro cokoli v Apps Scriptu nebo R

Kdysi dávno mě programování živilo. Teď už je to spíš jen koníček, na který obtížně hledám čas, ale hlava se musí trénovat, a proto pořád občas programuji, pro sebe i pro klienty. Umím jazyk R a Google Apps Script.

Na co se hodí Apps Script

Apps Script vytvořil Google pro svůj balík kancelářských aplikací G Suite. Je to klon JavaScriptu, který běží na googlích serverech a slouží především k automatizaci různých časo opakovaných činností s dokumenty, spreadsheety, prezentacemi a dalšími soubory nebo složkami na Disku Google. Umí pracovat i s e-maily v Gmailu, kalendářem a kontakty.

Já v něm nejčastěji píšu uživatelské funkce a různá rozšíření do Google Sheetů, ale dělal jsem i konektory pro Data Studio a klientům různé pomůcky na práci s Diskem nebo Formuláři Google. A taky klienty Apps Script učím.

Na co se hodí jazyk R

Jazyk R kdysi vymysleli statistici a dodnes je spolu s Pythonem nejoblíbenějším nástrojem pro statistickou analýzu a vizualizaci dat. Používá se třeba v medicíně na zpracování lékařských studií, sociologii na zpracování průzkumů a v podstatě v jakémkoli věděckém výzkumu. V posledních letech nachází uplatnění i ve strojovém učení a umělé inteligenci.

Já ho nejčastěji používám na analýzy marketingových dat z Google Analytics, Search Console nebo systémů na PPC reklamu. Na míru pro klienty jsem v R programoval např. hromadný audit mnoha účtů Analytics, RFM analýzu apod.

Co potřebujete naprogramovat vy?

Napište mi na mprokop@prokopsw.cz, co byste chtěli jazykem R nebo Apps Scriptem vyřešit. Podrobně s vámi váš záměr proberu a dohodneme se na dalším postupu.